Jižnímu ostrovu, který od Severního odděluje jen 26 km široký Cookův průliv (Obr. 15.), dominují nádherné vrcholky Jižních Alp se sněžnými poli a ledovci. Mnoho nádherných jezer, která leží hustě v zalesněných horských údolích, napájejí prudké řeky. Na východ od Alp se rozkládá úrodná Cantenburská nížina, největší rovina na Novém Zélandu. Poskytuje díky úrodné půdě 8/10 produkce pšenice a bobů.
Na samém jihu se do ostrovní půdy zařezávají v úzkých pruzích fjordy, jež skrývají překrásnou podívanou.
Na Jižním ostrově žije 810 000 obyvatel z celkového počtu 3 milionů.
Ve srovnání se Severním ostrovem je pustý, divočejší, panenský, hornatější a také dražší. Je zde řídká a méně kvalitní silniční síť. Západní pobřeží a jih jsou hodně deštivé. Ke koupání je vhodný jen sever.
Do této oblasti se dostanete po přesunu trajektem z Wellingtonu. Městečko Picton je výchozím bodem, ze kterého se můžete vydat na jih po východním nebo západním pobřeží. Přes středem se táhnoucí Jižní Alpy vedou tři průsmyky. Oblast kolem Nelsonu se pyšní nejdelším slunečním svitem v zemi. Jen v blízké Kaiteriteri jsou pláže se žlutým pískem. Je to kraj ovocných sadů, vinic i keramických dílen. Nalézá se zde národní park Abel Tasman.
Je to malé městečko při cestě do Christchurch. Pořádají se odtud plavby za účelem pozorování velryb a plavání s delfíny. Je pravděpodobné, že na skalnatém pobřeží uvidíte tuleně.
Je největším městem na Jižním ostrově. Rozkládá se v kraji nazývaném Canterbury. Je postaveno na rovině bez jediného kopce.
Říká se, že je to nejangličtější město v zemi. Město vzniklo jako předem pečlivě naplánovaná anglikánská osada. J. R. Godley měl v 19. století ideu o založení společnosti na středověkém principu harmonického soužití církve a států pod vedením šlechty. První loď připlula v roce 1850. Tvrdý koloniální život brzy pohřbil všechny utopistické ideály a město se vyvíjelo po svém. Sny však přetrvaly.
Patřit k anglikánské církvi je tady stále považováno za správnou věc. Centrální dominantou je neogotická katedrála na náměstí (Obr. 16.). Měst leží v naprosté rovině ohraničené zasněženými vrcholy Jižních alp.
Geometrický půdorys města narušuje jen meandrovitý tok řeky Avon s travnatými břehy a alejemi topolů a vrb. Město není velké, má kolem 300 000 obyvatel. Většinou chodí do práce pěšky nebo jezdí na kole. Velkou část města zabírají anglické parky a sportoviště. Odráží to zálibu Novozélanďanů ve venkovních sportech a piknicích.
Kromě kostela jsou ve městě další kamenné neogotické budovy jako Středisko umění v areálu Canterburské university. V místním muzeu je zajímavá expozice z historie o dobývání Jižního pólu. Canterbury má ideální podmínky pro lety balónem.
Město se volně prolíná s okolními farmami. V roce 1879 byla vykoupena půda pro Lincolnovu školu. Je to nejstarší zemědělská škola na jižní polokouli. Škola má pět farem v okolí a ještě dvě v Cantenburské rovině.
Je v Mackenzie Country v centru Jižního ostrova. Protože daleko okolo není žádný jiný kostel, dělí se o něj tři církve - anglikánská, presbyteriánská a katolická. Kostel není ani veliký, ani starobylý, ani bohatě zdobený. Je však monumentální.
Přitažlivost jeho architektury spočívá v jednoduchosti a dokonalém souznění s okolím. Je postaven z jen minimálně opracovaného kamene. Uvnitř je místo pro 60 lidí. Místo obvyklých obrazů na stěnách je za oltářem široké okno s úchvatným pohledem na modré jezero ve kterém se zrcadlí zasněžené hory.
Je to druhé největší město Jižního ostrova se 100 000 obyvateli založené skotskými přistěhovalci ze Skotska před asi 150 lety v kraji Otago. Náhorní rovina Otago je jednou z nejdůležitějších oblastí pro chov ovcí na Jižním ostrově.
V šedesátých letech 19. století zde bylo objeveno zlato. Dunedin se stal nejlidnatějším městem a finančním centrem země. Byla zde založena první universita, rozjeli se první tramvaje a lanovky. I dnes, když už se zde zlato netěží, zůstává Dunedin městem s pulzujícím životem. Přispívají k tomu přístav, muzea, galerie, hospůdky a noční podniky. Dunedin je velmi zajímavý po stránce architektonické. Jsou zde krásné ukázky viktoriánského, edwardského a neogotického slohu, art deco i moderní stavby ze skal a betonu. Mrakodrapy tady ale nejsou. Komerční budovy nesměly převýšit kostely.
Asi nejkrásnější kamenná stavba v zemi je Dudendin Railway Station. Architekt George Troup byl za ni povýšen do šlechtického stavu. Stavba a vnitřní výzdoba je jako z pohádky. Je zde vidět více turistů než cestujících.
Rozprostírá se na jihozápadním cípu Jižního ostrova. Svými 1,2 mil. hektarů je největším národním parkem na Novém Zélandu. Je celý pokrytý hustým a těžko přístupným deštným lesem. Některá údolí jsou dodnes neprobádána. Jeho hornatou tvář zformovala častá zemětřesení, sopečné erupce mohutné pohyby zemské kůry a hlavně ledovce, které zde vyryli fjordy a údolí a zanechali po sobě velká jezera. Maoři zde trvale nežili a jen krátce zde existovaly osady velrybářů a zlatokopů.
Střediskem je město Te Anau na břehu jezera stejného jména. Pro pěší turistiku je tu 500 km stezek s 60 soukromými útulky na přespání. Rybáři sem jezdí za hnědým a duhovým pstruhem. Jachtaři tady mají k dispozici obrovské plochy jezer.
Milfordský fjord je někdy považován za osmý div světa. Návštěvník stane v úžasu nad tisícimetrovými skalnatými srázy, ze kterých padají úzké proužky vodopádů. Bujná zeleň nad hladinou postupně ustupuje žulové skále. Nejvyšší vrchol Mt. Pembrok (2065 metrů) je věčně pokryt sněhem a je na něm vidět zbytek ledovce, který v době ledové vyřezal 16 km dlouhý a přes 330 hluboký fjord.
Není zde žádné velké turistické centrum, jen několik budov hotelového komplexu. Půvab tohoto místa spočívá v jeho opuštěnosti. Před 30 lety byl Milford autem nedostupný. Dnes sem již vede úzká a klikatá asfaltka.
Fjordu dominuje Mitre Peak vysoký 1710 metrů. Je to nejvyšší hora na světě přímo se zvedající od mořské hladiny. Celoročně je fjord obydlen tuleni, kteří se s oblibou vyhřívají na skaliscích. Loď turistů někdy doprovázejí hraví delfíni.
Je to nejdůležitější turistické centrum na Jižním ostrově, které až nepříjemně zaplňují turisté. Rozprostírá se na březích jezera Wakatipu. V Queenstownu si přijdou na své hlavně dobrodruzi. Světově známý je místní bungee jumping. Skákat se začalo v roce 1988 z mostu Kawarau. Dnes se skáče z několika dalších míst v kaňonu Skuppers řeky Shotover.
K dalším místním atrakcím patří jetboating, rafting, vyhlídkové lety helikoptérou nebo malým letadlem, seskoky padákem ve dvojici s instruktorem, lety na rogalu a lyžování v zimě. Blízko města jsou vinice. Je to místo hlavně pro bohaté turisty.
Obec Wanaka a stejnojmenné jezero nejsou tak rušné jako Queenstown. Atmosféra je zde uvolněnější. Nabízí se zde spousta atrakcí a úchvatné pohledy na horské velikány. Je výchozím bodem pro cesty do národního parku Mount Aspiring a na lyžoviště. Je zde zajímavý komplex třírozměrného bludiště (3D maze) a je tu největší výstava hologramů. Místní podnikatel, Stouart Landsborough, zde vybudoval asi největší centrum hlavolamů a bludišť na světě.
Věčně zasněžený Mount Cook dominuje Jižním alpám táhnoucím se celým jižním ostrovem. Svými 3765 metry je nejvyšší horou země. Maoři jej nazývali Aorangi, což v překladu znamená „Mraky probodávající“. Vrchol byl poprvé zdolán 25. prosince 1894. Od těch dob láká horolezce celého světa. Kromě Mt. Cooku je v Jižních alpách ještě 18 štítů přes 3 000 metrů. Střediskem parku je malá osada stejného jména s hotelovým komplexem Hermitage. V zimě se zde na Tasmanově ledovci lyžuje.
Krajina parku je převážně nedotčená činností člověka. Je hornatá nehostinná, těžko prostupná, s nepříjemným vlhkým klimatem. Turisty přitahuje hlavně svými snadno přístupnými ledovci. Ledovce Franz Josef a Foxův jsou v mírném podnebném pásmu jediné na světě tak blízko moře.
Ledovec Franz Josef má tvar obrovské pánve. Je napájen sněhovými poli o rozloze 2 000 hektarů. Jeho celková délka je 10 kilometrů. Terminál ledovce byl poprvé prozkoumán v roce 1893. Od té doby se pohyboval vpřed i vzad, ale ústupy byly vždy větší než postupy. Dnes je nestabilní terminál asi 20 km od moře. Celkový ústup všech ledovců na Novém Zélandu i jinde na světě ukazuje, že klima na zeměkouli se v posledních stoletích oteplilo. Terminál ledovce je asi 30 metrová ledová stěna, ze které se trhají kusy ledu a s rachotem padají do řeky vytékající zespodu ledovce. Pár kilometrů od ledovců směrem k moři se nalézá jezero Matheson. Vzniklo roztátím obrovského kusu ledovce při jeho ústupu.
[2, 3, 6, 8, 9, 10, 11]